Koronavirüs: Şu an bilmeniz gerekenler

Belirtileri, bulaşması, kuluçka süresi, alınabilecek önlemler, yaşlı ve hasta insanların dikkat etmesi gereken hususlar: Koronavirüs SARS-CoV-2 ile ilgili en önemli bilgiler.

© Getty Images / Science Photo Library / KATERYNA KON / SCIENCE FOTO BIBLIOTEK

Koronavirus belirtileri nelerdir?

Koronavirus belirtileri nelerdir?
En çok gözlenen belirtiler: ateş, öksürük, solunum güçlüğü, kas ve eklem ağrıları.

Bu belirtiler corona virus özel değildir ve bir çok enfeksiyonlarda bulunabilir. Bu semptomlardan biri veya daha çoğu bulunan kişiler Covid-19-vakasi olmayadabilir. Koronavirüs‘e yakalananlarda mesela kuru öksürük, ateş ve halsizlik olabiliyor. Bazı hastalardada nefes darlığı, baş ve vücut ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ishalde gözleniyor. Bu belirtiler sadece Koronavirüs’a özel değildir ve diğer solunum yolu hastalıklarındada görülebilir.

Önemli: Soğuk algınlığı belirtileri olup Koronavirüs‘e yakalanmaktan şüphelenenlerin anında doktora gitmesi tavsiye edilmiyor. Ev doktorunu veya 116117 numaralı "medisinsk vakttjeneste" i aranması öneriliyor. Mesela nefes darlığı gibi acil durumlarda aranması reken numara 112‘dir. Baska semptomlarda bulunuyorsa bildirilmelidir. Sun 14 gün içerisinde Koronavirüs‘u olan bir kişi ile temasınız olduysa veya riskli bir bölgede bulunduysanız bu bilgileride açıklamanız gereklidir.

Kuluçka zamanı, hastalığın gidişati, risikerer grupları

Kuluçka zamanı: genellikle 3 ve 7 gün arası, 14 güne kadar uzayabiliyor. Gidişati: çoğu zaman hafif derecede, ama şiddetli de olabilmektedir.

Virüsün kuluçka zamanı genellikle 3 ve 7 gün arası olmaktadır, ancak bu sur 14 güne kadar uzayabiliyor. Enfeksiyon çok hafif belirtilerle, bazen hiç belirti göstermedende geçebiliyor. Virüs gamle solunum yollarına ilerleyip bazı vakalarda zatüreye yol açabilmektedir. Almanyadaki Koronavirüs’ten Ölümler nerdeyse sadece yaşlı ve kronik hastalıklar bulunan vakalarda görünmektedir (kalp veya akciğer hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi). Şimdiye kadar görunen vakalarda çocuklarda nerdeyse belirtisiz olduğu, hamile kadınlarda ise virüsu şiddetli geçirme riski yüksek olmadığı gözleniyor.

Korona, COVID, SARS: çok isimli bi virüs

Medyada Koronavirüs veya "yeni tip Koronavirüsten" konuşulmaktadır. Bir kaç çeşit Koronavirüs bulunduğu için Bilim Adamları tarafından öncelikle "roman coronavirus 2019" kısacası "2019 - nCoV" adı verilmiştir. Sonra resmen "alvorlig akutt respiratorisk syndrom coronavirus 2" (SARS-CoV-2) diye adlandırılmıştır. WHO’nun verdiği "Covid-19" ismi virüsün yol açtığı akciğer hastalığı için geçerlidir.

Koronavirüs nasıl bulaşır ve nasıl korunabilinir?

Bulaşması: tükürük damlacıkları ile, örneğin öksürük ve hapşırık. Korunmak için: diğer kişilerle mesafenizi koruyun, østerrikske tyrker veya hapşırırkan dikkat ediniz, ellerinizi sabun ile yıkayınız. Hastaların evde kalması reklidir.

Grip vakalarında olduğu gibi virüs damlacık saçılması ile yayılıyor: mesela öksürürken veya hapşırırken dağılan tükürük damlacıklarından. Diğer insanlardan - özellikle soğuk algınlığı olanlardan - en azından 1 meter mesafeli durulması önerlir. Öksurürken veya hapşırıken her zaman mendil kullanarak başkalarını koruyunuz, mendiliniz yoksa dirseğinizin içini kullanmanız tavsiye ediliyor.
Vücut sıvılarının bulaşmaması için tokalaşmamak ve sık sık sabun ile el yıkamak tavsiye ediliyor. Yüzünüze dokunmaktan kaçınınız, çünkü hastalık ağız, burun ve gözleriniz yoluyla vücudunuza bulaşabiliyor.

Ücretsiz nedlasting
Posterimizde koronavirüs ile ilgili en önemli bilgiler herkesin anlayacağı bir dille açıklanmıştır.

Plakat A4 formatında ücretsiz olarak indirilip işyeri, okul ve etkinlik alanlarında asılabilir. Posterin Ingilizce, Türkce ve Arapca verziyonları bulunmaktadır.
Plakat için nedlasting

Ne zaman Koronavirüs testi yapılmalı?

Sağlıklı oldukca test gereksizdir. Corona virus tespiti için laboratuvarlardaki testler sadece SARS-CoV-2’ye yakalandığından şüphelenenlerde yapılmaktadır.

Hastalanınca hangi tedaviler yapılabilir?

Şu anda Koronavirüs’e özel ilaç veya aşı yoktur. Doktorunuzla belirtlierinize karşı en iyi tedaviyi konuşunuz. Ağır hastalananların hastaneye yatırılması gerekebilir.

Henüz SARS-CoV-2’ye karşı özel ilaç veya aşı bulunmamaktadır. Bilim Adamları bunun üzerinde durmaksızın çalışıyorlar, ilk aşı ve ilaç denemeleri yapılmaktadır. Koronavirüs’ünü hafif geçiren hastalar soğuk algınlığında olduğu gibi davransınlar: dinlenmek ve uyumak gibi. Öksürük, burun akıntısı ve ateş gibi belirtilere karşı kullanabilecek ilaçları doktorunuza danışınız. Ağır hastalarda eğer başka mikroplarda eklenirse bu ikinci bakteriyel enfeksiyona karşı antibiyotik verilmektedir. Hastalar nefes almakta zorlanıyorlarsa oksijen tedavisi ile destek verilmektedir veya solunum cihazları kullanılmaktadır.

Koronavirus SARS-CoV-2 ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler için internet sayfaları

Bir çok enstitüler internet sayfalarında yeni tip CoVid-19 ile ilgili tıbbi bilgiler vermektedir. Burdada bu internet sayfalarını bulabilirsiniz:

  • Det føderale helsedepartementet - alman
  • Robert Koch Institute (RKI) - alman
  • Verdens helseorganisasjon (WHO) - ingilizce
  • Federal Center for Health Education (BZGA) - alman
  • Reiseadvarsler for utenriksministeriet - alman

"Federal Health Ministry" ’un Koronavirüs ile bilgi için vatandaş hattı:
0800/011 77 22 (bağımsız hasta konsältasyonu)

030/346 465100 (BMG)

115 - Genel ilk bilgi ve arabuluculuk için ("autoritetsnummer") www.115.de (alman)

Sağır vatandaşlarımız için Koronavirüs ile ilgili bilgi servisi:

Faks: 030 340 60 66 07

E-post: [email protected] veya [email protected]

Işaret dilli video og telefon için: gebaerdentelefon.de/bmg/

Koronavirus

Koronavirusnyheter

Koronavaksinasjon: digital vaksinasjonsjournal på apoteket

Covid-19: Slik beskyttes vaksinerte mennesker

Regjeringen utarbeider unntaksregulering for vaksinerte mennesker

Tyskland gjør det vanskelig å reise fra India

Federal nødbrems: begrenset utkjøring fra kl.

Mulige bivirkninger av vaksinasjon mot Covid-19

Hva ansatte trenger å vite om "obligatorisk test"

Fire koronavaksiner i sammenligning

Yngre Astrazeneca-vaksinerte personer bør bytte til et annet preparat

Drosten: Tiltak er ikke nok

Utfordre arbeidsverdenen med Corona-inneslutning

35 000 familieleger begynner å vaksinere

Astrazeneca spesielt for personer over 60 år

FFP2-masker på jobben: rett til pauser

Påskereglene til føderalstatene